Tippek webkamerák használatához

Végezetül, lássuk, milyen problémákba botolhatunk kedvenc kameránk használatakor, illetve álljon itt pár hasznos tipp távfelügyeleti témában.

Szaggat a kép

Távvezérelhető, forgatható IP-kamera. Még hangszórója is van, hogy be lehessen szólni a hívatlan látogatóknak
Távvezérelhető, forgatható IP-kamera. Még hangszórója is van, hogy be lehessen szólni a hívatlan látogatóknak
Bár a webkamera vásárlásnál ügyeltünk rá, hogy a gépünk erejéhez és internetelérésünk sebességéhez is megfelelő eszközt válasszunk, mégis előfordulhat, hogy szaggatni kezd a kép. Ilyen esetben váltsunk át egy kisebb felbontásra – ettől valószínűleg „kisimul” a videó –, majd kezdjük el megkeresni a bűnöst.

Ha nem a hálózati beállításainkban van a hiba, akkor az lehet még a gond, hogy a háttérben beindult egy erőforrás zabáló program. Ez vagy a processzort terheli le annyira, hogy az ne tudjon a videóra elég időt fordítani, vagy maga falja fel a sávszélességet, ilyen lehet például egy rosszul beállított torrentkliens.

Ha már tudjuk, mi viszi el a teljesítményt, ügyeljünk rá, hogy legközelebb ne fusson együtt kedvenc chatprogramunkkal.

Túl messze van a kamera

Az USB-kábel egyszerű meghosszabbítása maximum 3-5 méterig lehetséges, ekkora távolság után speciális, saját energiaforrással (5V 2A-es speciális tápegység) ellátott hosszabbítókábel szükséges. Sajnos ennek a hossza is csak 10 méter lehet, ezért hosszabb távolság áthidalásához inkább IP-kamerát, vagy analóg videokamerát kell beszereznünk.


Mit lát a túloldal?

Ha a kamera mellett tévétuner is van a számítógépünkre csatlakoztatva, esetleg  több kamerát is üzemeltetünk, akkor figyeljünk az eszközök kiválasztásánál a különböző chatprogramok esetében, nehogy helyettünk az épp aktuális tévéműsort, vagy a gyerekszobát mutogassuk a vonal túloldalán beszélőnek.

Az ilyen gikszerek elkerülése végett érdemes olyan programot használnunk videotelefonálásra, amiben nem csak a túloldali beszélőt, hanem saját magunkat is látjuk.

Zárjuk ki a hívatlan nézelődőket!

Ha bekamerázzuk a házunkat, illetve a babaszobát, ügyeljünk arra, hogy csakis zárt hálózatba kössük be webes eszközeinket. Ez különösen a saját webszerverrel ellátott eszközöknél fontos, hiszen nem mindegy, hogy csak mi vagy esetleg vadidegenek is bekukkanthatnak életünk legfontosabb színterébe. Ha már valaki alattomosan akar leskelődni utánunk, legalább nehezítsük meg a dolgát, amennyire csak lehet.

A hálózatot a routerünk megfelelő beállításával tudjuk lezárni. Az esetleges kellően erős W-Fi titkosításon túl az útválasztóhoz csatlakozó eszközök esetében meg kell adnunk azt, hogy elérhetőek legyenek-e a routeren kívülről, vagy sem. A belső használatra szánt kamerákat – vagy az azokat webszerveren keresztül megjelenítő számítógépeket – természetesen ki kell zárni a kívülről elérhető eszközök közül. A MAC-cím alapján való szűrés erre tökéletesen megfelel, routerünk útmutatójában megtaláljuk az erről szóló fejezetet.

Távfelügyelet ingyen

Ha nincsenek nagy igényeink, akkor egy egyszerű, távvezérlést nem igénylő kamerával is megfigyelhetjük a saját otthonunkat. Mindezt a bonyolultabb szoftverek telepítése nélkül, a jól ismert Skype-pal ingyen is megtehetjük. Ehhez csak egy újabb fiókot kell létrehozni és azon keresztül felvenni a másik Skype címünket a kapcsolatokba, így távolról is felhívhatjuk az otthoni számítógépünket és szétnézhetünk. Szerencsére ez egy diszkrét szolgáltatás, így csak mi kukkanthatunk be az otthonunkba.